آخرین خبرها

طرح دادپزشك از ارجاع بي مورد اجساد به پزشكي قانوني جلوگيري مي كند

رييس سازمان پزشكي قانوني كشور با اشاره به طرح دادپزشك در پزشكي قانوني گفت: طرح دادپزشک از جمله اقداماتی است که به منظور پیشگیری از ارجاع بی مورد اجساد به مراکز پزشکی قانونی در حال انجام است و با اجرایی شدن آن ضمن جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت مردم از افزایش بی مورد بار کاری مراکز سازمان كاسته و بر دقت گواهی های فوت صادره نیز مي افزايد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور دكتر احمد شجاعي در مراسم افتتاحيه بيست و نهمين همايش فصلي مديران سازمان در شهركرد، گفت:  با اجراي طرح دادپزشك و به دنبال آن فراهم شدن آمار دقیق از علل فوت افراد،‌ دستگاه های برنامه ریز حوزه سلامت مي توانند  با دقت بیشتری در راستای تدوين و اجراي برنامه هاي پیشگیری از بیماری ها اقدام کنند.

وي افزود: علیرغم افزایش مراجعات و خدمات پزشکی قانونی در سال گذشته نه تنها با افزایش نیرو مواجه نبودیم بلکه در مواردي کاهش نیرو نیز داشتيم اما در چنین شرایطی همکاران ما با تلاش مضاعف توانستند خدماتي مناسب به مردم ارائه و رضایت مراجعین را جلب كنند.

رييس سازمان پزشكي قانوني كشور با اشاره به اينكه همکاران اين سازمان با مراجعین متألمي مواجه هستند که در شرایط خاص روحی و روانی قرار دارند اظهار داشت: لازمه مواجهه و كار در چنين شرايطي انجام سریع و به موقع امور و برخورد مناسب با مراجعین است.

وي در ادامه با بيان اينكه هر پرونده ای دو طرف دارد و در شرایطی که اظهار نظر انجام شده مطلوب يكي از طرفين نباشد ممکن است ابراز نارضایتی كند، افزود: نظرسنجی های انجام شده نشانگر رضایت ارباب رجوع از خدمات و اظهار نظرهاي پزشكي قانوني است.

به گفته وي با وجود افزایش تعداد مراجعات، سرعت ارائه خدمات در پزشكي قانوني  افزایش یافته و بر دقت و کیفیت نظرات و گواهی ها نیز افزوده شده است.
دكتر شجاعي ادامه داد: در سال گذشته با ابلاغ چارت تشکیلاتی که بعد از 20 سال از تشکیل سازمان تصويب شد،‌ بستر رفع مشکل نیروی انسانی فراهم شده است که امیدواریم با اختصاص مجوزهای لازم براي جذب نیرو مشکل در این بخش نيز مرتفع شود.

وي خاطرنشان كرد: در بعد فضای فیزیکی نیز سازمان از شرایط مطلوبی برخوردار نبود اما با تلاش های انجام شده طی سال های اخیر بسیاری از مراکز دارای ساختمان استاندار شدند و با وجود  مشکلات پیش آمده در كشور هیچیک از پروژه های عمرانی سازمان در سال گذشته متوقف نشد.

وي در ادامه پایین بودن حقوق و مزایای پزشکان را از مشکلات عمده سازمان دانست و ابراز اميدواري كرد كه با ایجاد رویه مشخصی در کشور در امر پرداخت حقوق پزشکان اين سازمان نيز با مشکلات کمتری در این بخش مواجه باشد.

دکتر شجاعی با اشاره به اولويت‌هاي پزشكي قانوني در سال جاري خاطرنشان كرد: در سال جاري سازمان در راستای اصلاح امور و افزایش کیفیت کارها و فرهنگ سازی در جهت خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان و پرهیز از شعارزدگی حركت مي كند.

رييس سازمان پزشكي قانوني كشور در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص قانون مجازات اسلامی جدید تصريح كرد: در قانوني مجازات اسلامي جديد بالطبع با مباحث جدیدي مواجهيم که در مورد آن ها نیازمند بررسی و نیز تعامل با قضات و سیستم قضایی خواهيم. نکته قابل توجه تلاش هایی است که برای فضاسازی در خصوص برخی از مواد قانونی قانون مجازات اسلامي جديد صورت گرفته تا آنجا كه دغدغه های بی موردی در جامعه پزشکی ایجاد شود اما با اقدام به موقع رییس محترم قوه قضاییه اين دغدغه و ابهامات اصلاح و برطرف شد.

تأكيد بر نقش پزشكي قانوني در حوزه هاي علمي و كارشناسي

در ادامه اين مراسم رييس كل دادگستري استان چهارمحال و بختياري به رسالت عظيم سازمان پزشکی قانونی بین دستگاه های خدمتگذار کشور اشاره كرد و گفت: پزشكي قانوني در حوزه هاي علمی و کارشناسی نقش و رسالتي خطير برعهده دارد اما در عین حال بسيار مظلوم هم واقع شده است.

موسوي افزود: این سازمان بیش از 40 ماموریت مهم بر عهده دارد اما آنچه با ذکر نام پزشكي قانوني در اذهان عموم مردم متبادر می شود، تشریح و تعیین علت فوت است  در حالي كه اين امر جزو كوچكي از وظایف سازمان است، بنابراين در راستاي آشنايي با وظایف سازمان پزشکی قانونی نیازمند  فرهنگ سازی  و افزایش آگاهی عمومی هستيم.

وي در ادامه به تعامل پزشكي قانوني و دادگستري ها اشاره كرد و اظهار داشت: اگر دادگستری ها و پزشکی قانونی همکاری نزدیک نداشته باشند نمی توانند به نحو مطلوب در مورد پرونده ها قضاوت كنند. در بسیاری از پرونده ها دادگستري نظرات کارشناسی پزشكي قانوني را به عنوان حکم انشاء می کنند همين امر نشان مي دهد كه جایگاه پزشکی قانونی جایگاه رفیعی است و لازم است از تعامل خوب پزشکی قانونی با مجموعه دادگستری در کل کشور و خاصه در استان چهارمحال و بختیاری سپاسگزاری و تشکر کنیم.

رييس كل دادگستري استان ابراز امیدواری کرد که این تعامل نزدیک بتواند به یک همکاری علمی تبدیل شود. از جمله مصادیق خیلی خوب آن راه اندازی رشته حقوق پزشکی است تا بدین ترتیب ارتباط نزدیک تری میان متخصصین علوم پزشکی و حقوقدانان برقرار شود.

موسوی با اشاره به مشکل فضای فیزیکی و كمبود نیروی انسانی در پزشکی قانونی استان و وجود 3 مرکز پزشکی قانونی در 9 مرکز شهرستانی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی استان و مشکلات مردم در مراجعه به شهرهای مجاور برای دریافت خدمات پزشکی قانونی به خصوص در فصول سرد سال اميدواريم با همکاری مسئولین سازمانی و استانی مشکل كمبود فضا و نيروي انساني در پزشكي قانوني استان برطرف و با تأمین فضای فیزیکی مناسب و نیروی انسانی لازم مراکز مذکور نیز فعال شوند.

وی یکی از دلایل پایین بودن جاذبه کار در پزشکی قانونی را پایین بودن حقوق و مزایای پزشکان دانست و از مسئولین ذیربط خواست در ادامه تلاش های انجام شده در این خصوص موضوع را جدی تر پيگيري كنند  تا با افزایش انگیزه خدمت در پزشکی قانونی امکان جذب نیروهای تخصصی لازم و به دنبال آن  خدمت رسانی مطلوب تر به مردم شریف استان فراهم شود.

افزايش توان تخصصي پزشكي قانوني يك ضرورت است

معاون سياسي و امنيتي استانداري نيز در ادامه اين مراسم گفت: یکی از حقوقي كه در تمام نظام های حقوق دنیا به آن توجه شده آن است که اگر شهروندی مورد تعرض قرار گرفت ساز وکارهای لازم برای تظلم خواهی و احقاق حقوق وی فراهم شود. لازمه اين امر انجام اقدامات تشخیصی دقیق و وجود نظام دادرسی است که نقش پزشکی قانونی از جهت انجام اقدامات تشخیصی براي افزایش دقت در دادرسی در چنين مواردي نمود پیدا می کند و به نوعی نشانگر اهمیت کار اين سازمان است.
دكتر مرادي افزود: در عصر حاضر با توجه به پیچیده تر شدن جرائم نیازمند گسترش علمی و ارتقای ظرفیت های تشخیصی در این زمینه هستیم، بنابراين  افزایش توان تخصصی در پزشکی قانونی، ایجاد مراکز جدید و تجهیز مراکز موجود به امکانات روز يك ضرورت محسوب مي شود.
وي وجود نقاط صعب العبور و موقعیت خاص جغرافیایی استان را دليلي براي توسعه مراکز پزشکی قانونی و افزایش گستره خدمت رسانی و تسهیل دسترسی مردم به خدمات اين مجموعه دانست و اظهار داشت: حوزه کاری پزشکی قانونی دو سختی ویژه دارد که یکی از آن ها مواجهه با جسد و نیز همراهان کثیر متألم و کم حوصله ای است که با جسد همراهند بنابراين لازم است كه نیاز نیروهای تخصصی پزشکی قانونی بیش از پیش مورد توجه قرار گيرد.

وی در پایان از تلاش ها و فعالیت های شبانه روزی کارکنان پزشکی قانونی در تمامی ایام سال و حتی ایام تعطیل و تعامل خوب آن ها سپاسگزاری كرد.

يادآور مي شود در این مراسم از دکتر علی بهرامی سامانی و غلامعلی پورمحمدی پزشکان قانونی پیشکسوت استان و نیز خانواده معظم شهدای اداره کل پزشکی قانونی استان چهارمحال و بختیاری تقدیر به عمل شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*