آخرین خبرها

دکتر احمد شجاعی :اجرای طرح دادپزشک موجب رفع بسیاری از مشکلات شده است

به گزارش روابط عمومی دادپزشک، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در گفتگو با خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت بحرانی نیروی انسانی در پزشکی قانونی، گفت: اگر دولت بودجه‌ای به پزشکی قانونی اختصاص ندهد، باید پاسخگوی مشکلات مردم باشد؛ چراکه به ناچار مراکز به تعطیلی کشیده می‌شود.تصاص ندهد، باید پاسخگوی مشکلات مردم شود چراکه به ناچار مراکز به تعطیلی کشیده می‌شود.

دکتر احمد شجاعی در گفت‌و‌گو با خبرنگارحقوقی میزان درباره معضل کمبود بودجه سازمان پزشکی قانونی که موجب بروز وضعیت بحرانی در مراکز پزشکی قانونی در سراسر کشور شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه بودجه در اختیار سازمان پزشکی قانونی نیست و دست این مرکز بسته است، کاری نمی‌توانیم انجام دهیم جز اینکه منتظر بمانیم تا مراکز یکی یکی به تعطیلی کشانده شود.

وی ادامه داد: اگر دولت بودجه کافی در اختیار سازمان پزشکی قانونی قرار دهد، هزینه لازم به پزشکان اختصاص می‌یابد اما اگر دولت بودجه‌ای به پزشکی قانونی اختصاص ندهد، باید پاسخگوی مشکلات مردم باشد چراکه به ناچار مراکز به تعطیلی کشیده می‌شود.

دکتر شجاعی با اشاره به اینکه پزشکی قانونی امکان درآمدزایی ندارد و تعرفه‌هایی که دریافت می‌شود به خزانه واریز می‌کند، افزود: حقوق پزشکان اندک و کار دشوار و سنگین است و همین امر سبب شده تا پزشکان از سازمان پزشکی قانونی منفک شوند.

وی ادامه داد: موضوع مربوط به فوق العاده خاص پزشکان در مجلس تصویب شد اما به دلیل کمبود اعتبار فوق العاده، اعتبار مربوط به ۱۲ ماه پرداخت نمی‌شود به طوری که در سال ۹۲ حدود ۴ ماه پرداخت شد و به احتمال زیاد امسال هم این گونه خواهد بود.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به این سوال که آیا مراکز پزشکی قانونی به آرامستان‌ها منتقل خواهد شد، گفت: این اصل و اجبار نیست که حتما سالن تشریح مراکز پزشکی قانونی به آرامستان‌های استان‌ها انتقال یابد چرا که مراکز باید در دسترس مردم باشد تا خدمات مطلوب و موثری ارائه دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از آرامستان‌ها در نقاط دور افتاده قرار دارد و تردد برای مردم دشوار است و مردم برای انجام کارهای خود دچار دردسر و مشکل می‌شوند.

دکتر شجاعی خاطر نشان کرد: مراکزپزشکی قانونی در اکثر استان‌های کشور احداث شده و سالن تشریح در فضایی مناسب درست شده است تا کار‌ها به صورت مطلوب انجام شود.

وی اذعان داشت: قرار نیست هیچ یک از سالن‌های تشریح به آرامستان‌ها انتقال یابد بلکه در جای مناسب و در دسترس مردم قرار گرفته است چرا که ارائه تسهیلات به مردم برای سازمان پزشکی قانونی اهمیت دارد و در حد توان خود اقداماتی موثر را انجام داده است.

دکتر شجاعی در خصوص استفاده از تجهیزات مناسب برای انجام کالبدشکافی، گفت: تمام وسایل و تجهیزات این مرکز استاندارد بوده و هر چیزی ابزار خاص خود را دارد به طوری که ۹۹ درصد تجهیزاتی که در مراکز پزشکی قانونی استفاده می‌شود از تجهیزات پزشکی است.

وی در مورد جدا کردن برخی از اعضای بدن بعد از مرگ در مرکز پزشکی قانونی، اظهار کرد: در مواردی که علت فوت مشکوک باشد و علت مشخص نیست باید احشای داخلی فرد را برای آزمایش جدا کنند تا علت فوت مشخص شود و در صورت ضرورت قسمتی ازجسم فرد که برای آزمایش و تشخیص علت فوت مورد نیاز است را از فرد جدا می‌کنند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: گواهی پزشکان سیار برای افرادی که در منزل فوت می‌کنند، مورد قبول نیست و طرح دادپزشک راهکاری برای رفع این معضل قرار داده است.

وی ادامه داد: در برخی موارد برای جواز دفن ممکن بود سوء استفاده‌هایی صورت گیرد و همین موضوع مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کرد.

دکتر شجاعی افزود: عدم دسترسی و بلاتکلیفی مردم یکی از مشکلاتی بود که با انجام تفاهم بین سازمان پزشکی قانونی کشور و وزارت بهداشت، طرحی به عنوان دادپزشک راه اندازی شد و آموزش‌های لازم به این افراد ارائه شده تا افراد جامعه در صورت نیاز با تماس از خدمات آن بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: افراد کار‌شناس طرح دادپزشک، موارد فوت را بررسی کرده و گواهی فوت را صادر می‌کنند و اجسادی که ضرورت داشته باشد به مراکز پزشکی قانونی منتقل می‌کنند در حالیکه در گذشته همه اجساد به پزشکی قانونی منتقل می‌شدند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: انتقال همه اجساد به پزشکی قانونی موجب افزایش حجم کاری در این مرکز می‌شد اما در حال حاضر با اجرای طرح دادپزشک از ارجاع بیهوده اجساد به پزشکی قانونی جلوگیری می‌شود.

وی اذعان داشت: در اکثر استان‌های کشور طرح دادپزشک اجرایی می‌شود که موجب رفع بسیاری از مشکلات شده و در راستای رفع مشکل مردم نقش موثری دارد.

دکتر شجاعی با بیان اینکه با اجرای طرح دادپزشک بررسی علل فوت، علمی و واقعی شده است، گفت: در آینده آمار دقیقی هم در اختیار وزارت بهداشت قرار داده می‌شود تا علت فوت عنوان شود.
وی با اشاره به اینکه بودجه پزشکی قانونی سال ۹۳ کاهش یافته است، افزود: بودجه پزشکی قانونی در سال ۹۳ حدود ۳/۶ درصد کاهش داشته اما در بودجه جاری ۳/۲ درصد افزایش داشته است که جبران افزایش حقوق را هم نمی‌کند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: برای تامین و خرید تجهیزات پزشکی در سال جدید مشکلاتی وجود دارد اما مشکلات موجود هرگز مانع ادامه فعالیت نشده و کادر پزشکی قانونی در ارائه خدمات به مردم اهتمام می‌ورزند.

وی با اشاره به اینکه در سال جدید طرح دادپزشک در سراسر کشور گسترش می‌یابد، گفت: با توجه به اینکه عمدتا انسان‌های متالم به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند کادر این مرکز ارائه خدمات را به نحو مطلوب ارائه می‌دهند.

دکتر شجاعی با بیان اینکه پزشکی قانونی به دلیل کاستی‌ها از مردم پوزش می خواهد، افزود: از افراد جامعه می‌خواهیم تا انتقادات و پیشنهادات خود را برای بهبود کار و رفع نواقص در جامعه به سازمان پزشکی قانونی ارائه دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*